مقدمه

اورینگ NBR یکی ازپر مصرف ترین و در دسته ی لاستیک های با کیفیت و بسیار منحصر به فرد قرار دارد. که توسط الاستومر های مصنوعی نیترین با هیدروژنه شدن تولید می شود و بسیار با کیفیت می باشد و در واحد های بوتادین پلیمر است. خاصیت این نوع لاستیک به هیدروژنه شدن میزان آن بستگی دارد. این لاستیک مقاومت شیمیایی بسیار بالایی دارد و در دمای 100 درجه غیر مستقیم مقاوم است. همچنین در برابر سوخت و روغن هم مقاومت بسیار بالایی دارد و اینکه دربخار و آب گرم هم مقاومت بسیاری دارد و باعث پارگی در آن نمی شوند. رفتار دینامیکی این لاستیک در برابر دمای بالا بسیار خوب می باشد. تولید کننده های قطعات لاستیکی زیادی در جهان این نوع لاستیک را به بازار عرضه می کنندکه در این مطلب سعی کرده ایم اطلاعات کاملی درباره این نوع متریال لاستیکی  ارائه کنیم.

          

لاستیک مصنوعی چیست؟

به صورتی که اشاره  شده NBR  نمونه ای از لاستیک مصنوعی است. بنابراین قبل از آشنایی با متریال قطعات NBR بهتر است با لاستیک مصنوعی بیشتر آشنا شویم. لاستیک مصنوعی با نام ( لاتین )انگلیسی Synthetic rubber نوعی لاستیک دست ساز به شمار می آیدو اینکه زمان ساخت لاستیک های مصنوعی به قبل از سال 1900میلادی باز می گردد. لاستیک مصنوعی از پلیمری هیدروکربنی باعنوان ایزوپرین تولید می شودو به طور کلی تمامی پلاستیک و لاستیک ها از صنایع نفت تولید می شوندو این نوع لاستیک های مصنوعی دارای انواع مختلفی مانند بوتادی ان،  لاستیک بوتیل، لاستیک استرین، الاستومرها و ... می باشند.
تمامی این لاستیک ها به وسیله سنتز از نفت و دیگر مواد معدنی در کارخانه های تولید لاستیک تولید می شوند و تمامی این نوع لاستیک ها دارای خاصیت انعطاف پذیری و تغییر شکل می باشند و در برابر حلال هایی مانند روغن و بنزین مقاوم هستند. همچنین  در مقابل عوامل دیگری مانند فشار گرما سرما و گذشت زمان دارای طول عمر مفیدی می باشند. البته تمامی این خواص(  مقاومت در مقابل سرما ،گرما،فشار ) بسته به نوع لاستیک متفاوت است. از دیگر خواصی که می ‌توان برای انواع لاستیک های مصنوعی نام برد این است که این مواد در دامنه دمایی گسترده خاصیت کشستانی خود را حفظ می نمایند.و جالب است بدانید  لاستیک های مصنوعی نقش  بسیار مهمی در صنعت و ساخت ابزار آلات و قطعات دارند که میتوان از این نوع مواد در ساخت قطعاتی همچون  اورینگ،کاسه نمد،درزگیر، پکینگ، انواع تسمه، انواع پروفیل های لاستیکی ،انواع واشرهای آبندی و ... از آن استفاده کنیم. همچنین از آن ها در صنعت خودرو سازی، صنعت هواپیما سازی و ساخت انواع لوازم منزل و دیگر صنایع استفاده می شود. یکی از انواع لاستیک مصنوعی اورینگ NBR یا نیتریل است که ما در این مطلب می‌خواهیم به طور مفصل درباره آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

 اورینگ NBR


اورینگ NBR که با عنوان لاستیک بوتادین آکریلونیتریل نیز نامیده می شود، زیر مجموعه ای از پلیمر ها به شمار می‌آید. در حال  حاضر از این نوع لاستیک در ساخت قطعات بسیار فراوانی استفاده می‌شود.  همچنین انواع مختلف این ماده بسته به میزان ترکیب نیتریل پلیمر که در آن به کار رفته است ممکن است خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متفاوتی داشته باشد.
 به طور کلی اورینگ NBR در مقابل موادی مانند اسید، انواع حلال ها، روغن، آب، صابون، نمک و انواع مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد. همچنین در مقابل عوامل جوی و فشار نیز انعطاف پذیری بالایی دارد.  مقاومت حرارتی این اورینگ بسیار بالا و چیزی در حدود 40 الی 100 درجه سانتیگراد می باشد. 

کاربرد اورینگ NBR ؟

اورینگ NBR از جمله لاستیک هایی هستند که کاربرد های بسیار فراوانی در صنایع دارد. این لاستیک در صنایع مختلفی مانند صنعت خودرو سازی و تاسیسات خانگی و غیره در جهت ساخت قطعات مورد نیاز کاربرد دارد. همچنین از آن در سایر دستگاه ها، ابزارها و وسایل مورد مصرف قرار می گیرد. ونمونه های از کاربرد  این متریال  که میتوان نام برد عبارتند از:
 انواع پمپ ها ، تنواع دیافراگم ها ، انواع  واشر ها ، لنت ترمز ، شیلنگ های حمل سوخت و روغن ، لوله های پلاستیکی ، آب بندها ، درزگیرها
درزگیر یاتاقان ، ضربه گیر ها ، درزگیر محفظه روغن ، شیرهای شفت ، درزگیر جعبه دنده ، خرطومی کوپینگ ، گردگیر ها ، درزگیر اسفنجی
 

ویژگی ها و خواص کلی اورینگ NBR


همان طور که گفته شد متریال لاستیکی اورینگ NBR دارای خواص ویژه ای می باشد. برخی از مهم ترین این خواص عبارتند از:
این لاستیک در مقابل هوا زدگی مقاومت دارد.
nbr  در مقابل انواع روغن های صنعتی مانند گریس و حرارت ناشی از آن مقاومت دارد.
 نفوذ پذیری کمی در مقابل گاز ها دارد.
اورینگ nbr  مقاومت عالی در برابر هوای داغ دارد.
همچنین تهاجم های همزمان را متحمل می شود.
 مقاومت سایشی زیادی دارد.
 در برابر گاز های شیمیایی خراب نمی شود.
از فرآیند پذیری خوبی برخوردار است.
به طور معمول قطعات آن با روغن و گاز آب بندی می شود.
دمای بین منفی 30 درجه سانتی گراد تا 100درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل میکند.
در برابر پارگی کشش و مقاومت بسیار زیادی دارد .
در مقابل روغن های داغ، مواد سوختنی و دیگر مواد با حرارت بالا نیز مقاوم بوده و دارای تحمل بالایی می باشد.

خاصیت انعطاف پذیری NBR

همان طور که در بالا اشاره شد این لاستیک از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار است.  که در مقابل انواع فشار ها، سرما و گرما شکل اصلی خود را حفظ می نماید. به همین دلیل یکی از تفاوت های اساسی آن با لاستیک طبیعی همین خاصیت انعطاف پذیری و کشسانی بسیار بالایی است که دارد. و به دلیل وجود چنین خاصیتی از NBR برای ساخت اورینگ و پکینگ و انواع قطعات لاستیکی استفاده میشود . 


با توجه به توضیحات داده شده می توان نتیجه گرفت که NBR  یکی از پر استفاده ترین متریال هایی است که در صنعت لاستیک سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این اورینگ که مقاومت بالایی در مقابل عوامل مختلف دارد، بسیار مورد استفاده تولید کنندگان قطعات لاستیکی قرار گرفته شده و از آن در صنعت خودرو سازی و دستگاه های صنعتی استفاده زیادی می شود. و میتوانیم با قدرت بگوییم که این محصول بسیار کارآمد و پر طرفدار است و مشتریان زیادی را به خود جذب می کند و کاربرد های فراوانی دارد. همچنین مقاومت بسیار بی نظیر آن موجب شده است که افراد هزینه خود را برای این محصول صرف کنند و ضرر و زیانی نبینند.